Digital library (biography) RAI Educational
Antonio Maccanico

Antonio Maccanico



Born in 1924 in Avellino, Antonio Maccanico graduated in law from Pisa in 1946 and entered the House of Deputies as a referendary in June 1947 during the period of the Constitutional Assembly. He was head of the legislative office of the Budget Ministry from February 1962 to June 1963. Nominated Director of Services of the Commissions on 1st May 1964, he became an official reporter of parliamentary procedure and on 1st July 1972 vice-Secretary-General. He was nominated Secretary General of the House on 22 April 1976.

He is the author of many publications on public finance and institutional and political problems. He is the Italian representative to the ad hoc Committee of Brussels for the preparation of the European Convention for the direct elections of the European Parliament and was president of the Committee from September to December 1975.



digital library

biblioteca digitale



He was nominated Councillor of State and Secretary General of the Presidency of the Republic on 15 July 1978. He was appointed president of the finance company Mediobanca 16 March 1987. He was Minister Of Regional Affairs and Institutional Problems from 13 April 1988 to 13 April 1991. Elected Senator of the Republic 6 April 1992 for the Italian Republican Party, he was nominated President of the first Commission of Constitutional affairs of the Senate in September.

He was under-Secretary of State of the Presidency of the Council of Ministers in the Ciampi Government of 29 April 1993 to 9 May 1994. 1st February 1996 he was asked by the Head of State to form a government. However, he was unable to form a majority and on the 14th February he renounced the mandate. Elected deputy 21 April 1996 for the PPI-UD-SVP list of Romano Prodi in the constituency of Campania 2, he has been Minister of Post and Telecommunications in the Prodi government since 18 May 1996.

back to the top